Auginu metinuką

Augame ir mokomės

Pritariu nuomonei, kad mokymasis naujų dalykų padeda gyventi kokybišką gyvenimą. O jaunos mamos mokosi kasdien ir ne po kelias valandas, o geras 16-18 val. per parą. Pirmiausia mokomės pažinti mažojo piliečio poreikius, po to seka gestų kalbos pradžiamokslis, savo jausmų atpažinimas ir begalė kitokių iki tol neišbandytų sričių. Augant vaikui, kartu auga ir mama. Smagus tas augimas, kai jis duoda abipusį pasitenkinimą, nuostabų laiką kartu ir neišdildomus prisiminimus, kuriais bus galima dalintis ateityje. Džiaugsmas mamos širdį aplanko ir tada, kai supranti, kad kiekvienas naujas potyris, garsas, jausmas, prisilietimas, žibsnys ar muzikos garsas kūdikiui ar vaikeliui padės ateityje, nes kuo daugiau neuronų jungčių susiformuoja iki trejų metų, tuo lengviau vaikeliui seksis ateityje įsiminti informaciją, leis jam kitaip girdėti muziką ir bendrai suteiks daugiau pasitikėjimo savimi. Šios informacijos vedina ir pasitarusi su vyru nusprendžiau, kad sukursime mažyliui tokią aplinką, kuri padėtų naujų jungčių formavimuisi ir asmenybės augimui. Tad šiandien trumpai apie tai, ką lankėme ir lankome su Leonardu laisvu laiku, kurį norime praleisti ne namuose.

Dar negimus sūnui ir būnant paskutinius mėnesius nėščia labai mėgau baseiną. Laisvų savaitgalių metu prašydavau vyrą važiuoti į SPA, kad tik galėčiau paplaukioti. Tad jau tada žinojau, kad atsiradus galimybei vesime Leonardą į baseiną. Buvau girdėjusi daug laimingų mamų pasakojimų, kaip baseino lankymas prisideda prie vaikelio greitesnio vystymosi, geresnės širdelės veiklos, kūno motorikos lavinimo, geresnio miego ir kitų gėrybių. Nuo 3 mėnesių su Leonardu pradėjome lankyti plukdymus vonėlėje Šeimos gerovės centre. Ten turėjome 4 plaukimus, per kuriuos Leonardas ir nardė ir smagiai plaukiojo įvairiausiomis pozomis. Nei kart neturėjome nei ašarų, nei kitokių pašalinių ir nepageidautinų reakcijų, tad mūsų patirtis tik pati geriausia. Lankant šiuos užsiėmus ir pasitarus su kineziterapeutėmis, namuose pradėjome mažinti vandens temperatūrą maudynių metu, kad būtume pasiruošę baseino lankymui, nes ten temperatūra siekia apie 33 laipsnius. Palaipsniui nuo 37 laipsnių perėjome prie 34, 35 laipsnių ir buvome pasiruošę didžiajam baseinui. Į jį atkeliavome 4 mėnesių ir iki šiol kas savaitę po kartą ten važiuojame pasiplaukioti su kitais vaikučiais. Užsiėmimas trunka apie 45 min., kurio metu mamos kartu su savo mažyliais pagal kineziterapeuto nurodymus atlieka įvairias užduotis. Vyksta žaisliuko gaudymas po vandeniu, šokinėjimas nuo kranto, vaikščiojimai per kilimėlį vandeniu, šokimas ir nėrimas į lanką ir per lanką bei panašios veiklos. Viso užsiėmimo metu mamos dainuoja vaikučiams linksmas bei žaismingas daineles, juos myluoja, sūpuoja, kilnoja, todėl tai neišmatuojamas laikas, kuriame vaikas gauna 100 proc. mamos dėmesio ir kūnas-kūnas sąlytį. Ir tikrai, jausmas, kai matai, kaip vaikas atsipalaiduoja, kaip mėgaujasi tuo buvimu, na ir žinoma, matai, kad plaukimo rezultatai ženkliai gerėja, neaprėpiamas.

Vasaros metu kruopščiai rinkausi kokius dar užsiėmimus pradėti lankyti nuo rudens. Mano dėmesį patraukė 7 INTELEKTŲ programa Mažųjų valdose. Padariau mini apklausą pažįstamų mamų tarpe ir jos metu gavau didžiules rekomendacijas dėl šios vietos, tad nusprendžiau išbandyti. Užsirašėme į kūdikių grupę iki 12 mėnesių ir prieš gerą mėnesį baigėme šią programą. Tad dabar ir aš prisidedu prie tų mamų nuoširdžių rekomendacijų, nes tai ką gavome ten, galėsime naudoti dar tikrai gerus metus, jei ne daugiau. Mokomoji programa yra sudaryta iš 16 susitikimų, kurių metu pusė valandos skiriama teorinei daliai, kita pusė praktikai ir lavinamiesiems žaidimams su vaikais. Teorinėje dalyje kalbėjome apie visus 7 intelektus ir jų svarbą bei bendrą lavinimą, kad vaikas augtų darnoje su savo kūnu ir visu jį supančiu pasauliu. Palietėme daug aktualių ir kasdienių temų, tokių kaip ekranai ir jų žala/nauda besivystančiaim vaikui, ankstyvojo skaitymo nauda, fizinio judėjimo svarba ir panašūs dalykai. Praktinėje dalyje vykdavo muzikiniai pasisveikinimai, dainelės susipažinimui su pirštukų pavadinimais, edukacinė karusėlė, kur kas savaitę susipažindavome su vis kitokiais paukščiais, gyvūnais, maisto produktais, spalvomis, geometrinėmis figūromis ar kompozitoriais. Šioje vietoje noriu pridurti, kad kartojimas yra mokslo motina. Leonardas girdėdavo dainuojamas daineles pamokėlių metu, jas dainuodavau ir namuose, tad dabar jam pasakius dainuokime pirštukų dainelę ar pasisveikinimo dainelę jis žino ir rodo pirštukus ar ploja sau per kojytes, kaip darydavo pasisveikinimo metu. Kai matai tokius rezultatus, supranti, kad eini teisingu keliu. Grįžtant prie minėtų užsiėmimų, svarbu paminėti, kad ten vaikai išbandė ir pajautė daug skirtingų tekstūrų, formų, konsistencijų,dalykų, kuriuos naudojame buityje. Žaidėme su smėliu, sniegu, kruopomis, krakmolu, vandeniu, žėlė, samanomis, lapais ir pan. Prisipažinsiu buvo smagu ne tik vaikams, bet ir mamoms. O idėjų, kaip tokias veiklas pritaikyti namuose gavome ne kartui ir ne dviem. Be galo svarbus dalykas, kurį gavome šių užsiėmimu metu, tai namų darbai, kuriuose būdavo skirtingas sritis lavinančios užduotys, pradedant vaiko supavimais, šokiais ir baigiant skaitymu ar matematinių veiksmų atlikimu. Žinoma, visko dar neišbandėme, bet kaip ir sakiau, veiklos turime ilgam laikui į priekį. Nuolatinis naujų dalykų įvedimas į kasdienybę praturtina ir mamos ir vaiko dieną, o vaiko džiaugsmas, kai jis atpažįsta skirtingas transporto priemones ir bando atkartoti jų pavadinimas, neįkainojama ir geriausia dovana mamai. Tai parodo, kad tavo indėlis į vaiko ateitį jam jau dabar teikia džiaugsmą. Ateityje planuojame prisijungti ir prie jų siūloma pusdienio darželio, kuriame 3,4 valandas per dieną vaikas su jį lydinčiu suaugusiu žmogumi išbando skirtingas veiklas, tokias kaip sportas, muzika, dailė, anglų kalba.

Dar vienas nuostabus vasaros paieškų atradimas yra Mamų dainos ir jų vadovė Inga. Čia gerus 4 mėnesius lankėme kūdikių grupę, o dabar prisijungėme jau ir prie mažylių grupės. Šiose užsiėmimuose stiprinamas mamos ir vaiko ryšys gražiausiais ir pačiais tyriausiais būdais. Net dabar rašant šias teksto eilutes šypsena ir malonumas keliauja kūnu, nes tiek daug nuostabių dalykų iš ten pasiėmėm ir naudojame kasdien, kad tai tapo neatskiriama mūsų dienotvarkės dalis. Pirmiausia norisi papasakoti apie tai, kaip vyksta patys užsiėmimai, o po to pridėsiu ir tai, ką naudojame ir kuo taip džiaugiamės. Kūdikių grupėje užsiėmimai vyksta 8-9 mamų ir vaikų būrelyje. Pamokėlės metu vaikučiams yra duodama galybė skirtingų tekstūrų žaisliukų, kur kiekvienas randa tai, ką mėgsta labiausiai, tad dėmesio sutelkimas garantuotas. Užsiėmimuose yra kaskart kalbama skirtingomis temomis, kurios apima ir balso ar kalbėjimo svarbą kūdikio vystymuisi, smulkiąją motoriką, muzikos įtaką augimui, supavimų ir lopšinių galią bei panašius dalykus. Turiu pasakyti, kad kaskart su nekantrumu laukdavau šių užsiėmimų, nes tiek daug koncentruotos ir sistemingai bei įdomiai pateiktos informacijos niekur nesu gavusi. Ačiū, tariu savo darbą mylinčiai mokytojai Ingai. Tęsiant apie užsiėmimą, kadangi pats pavadinimas suponuoja apie dainas, tai jų tikrai buvo daug ir labai skirtingų. Pradedant įvairių tautų liaudies dainomis, baigiant garsiausiomis pasaulio lopšinėmis. Visas jas dainuodavome susitikimų metu, kartu įtraukiant ir vaikučius, su jais atliekant įvairius judesius, šokius, sukinius ar mylavimus. Svarbu ir tai, kad visose susitikimuose gaudavome visus dainų žodžius su natomis, tad šias daineles galėsime dainuoti dar daug daug metų. Kaip ir minėjau anksčiau, sužinojau daug naudingos informacijos, patarimų ir gudrybių, kurias naudojame iki šiol. Kaip pavyzdį galiu pateikti tai, kad kasnakt migdomės su lopšinėmis, kasdien rengiantis, valgant ar užsiimant kita veikla, kuri Leonardui nepatinka, aš pasitelkiu dainavimą ir tos veiklos tampa įveikiamos kaip mat. Taip pat kasdien namuose skamba įvairios ir skirtingos dainelės, o kai norim šokt ir pajudėt įsijungiam Keistuolių teatro dainelę Karalių lopšinė ir šėlstam bei myluojamės kiek širdis nori. Šie užsiėmimai sustiprino ir pagilino mūsų ryšį su sūnumi, nes laiką leidžiame ne tik produktyviai bet ir taip, kaip norime, o svarbiausia su pilnu atsidavimu vienas kitam, ko šiais laikais taip trūksta. Mažylių grupėje daugiau veiksmo vyksta jau įtraukiant vaikus, nes kaskart dainuojama tas pačias daineles ir žaidimus, kad vaikučiai prisimintų ir bandytų patys atkartoti. Jų metu nukeliauju ir į savo vaikystę, kur šokdavom Jurgeli meistreli ar trypdavom Šiaudų batai šakaliniai padai. Džiugu, kad tokius prisiminimus sukursime ir su Leonardu.

Veiklos veiklomis, tačiau iš tikro dažnai mes mamos, norime spėti ir aprėpti daug daugiau nei iš tiesų reikalinga ir nespėjame pasimėgauti čia ir dabar akimirkos žavumu. O juk visas gyvenimo džiaugsmas būtent čia ir dabar su mumis, kartais pas mus ant rankų, kartais prigludęs puškuoja ir sapnelius sapnuoja, ir visai ne už kalnų ir į plačius gyvenimo vandenis iškeliaus vienas jau be mūsų pašonėje. Stabtelkime ir pasimėgaukime tomis kasdienėmis akimirkomis, kad ir kokios kartais jos sunkios atrodo, bet juk ir tai praeis, ir praeis taip greit, kad nespėjus jomis pasimėgauti, pasivyti galimybės nebus.  Pradėjau apie veiklas, o baigiau kone apie graudas 🙂 Bet ne, baigiu su tuo, kad neieškotume gyvenimo prasmės, o prasmę kurtume kasdien su savo mažaisiais gyvenimo princais, nes su jais kartu mes augame ir mokomės to, ko lyg šiolei dar nebuvome pažinę.

(Ne)vienintelė mama Airida

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *