Mūsų šeima tris metus susidėjo iš manęs, vyro ir mūsų Maltos bišonės Džioli. Taip, jos vardas tikrai, kaip žinomos aktorės, bet tai supratome gerokai vėliau, nei davėme jai šį vardą 🙂 Bet dabar ne apie tai. Džioli mūsų šeimoje tikrai buvo ir yra kaip mažas vaikutis. Ji miega su mumis, valgo išskirtinį maistelį, keliauja su mumis ir pan. Ja rūpinomės ženkliai daugiau nei savimi, kai prisimenu tuos keletą metų atgal. Vos tik kas, mes jau veterinarijos klinikoje ir stebime, kad viskas būtų gerai, ir ji jaustųsi sveika. Žinoma, ir dabar ji namuose karaliauja, bet šalia ji turi dar ir mažąjį broliuką.
Sužinoję, kad pas mane pilvelyje užsimezgė nauja gyvybė, susidūrėme su daugybę klausimų, kaip reikės elgtis, kai gims vaikas ir kaip į jį reaguos Džioli. Nežinojome, kaip jai pristatyti naują namų gyventoją, kaip juos supažindinti, kaip toliau miegosime visi vienoje lovoje ir pan. Kadangi klausimų buvo daugiau, nei atsakymų, kreipėmės į profesionalią dresuotoją, kuri atvyko pas mus į namus, davė nuostabių patarimų ir pravedė keletą pavyzdinių sesiją, kaip atpratinti šunį nuo lindimo į indaplovę ar lojimą, kai kas nors ateina į namus.
Keletas patarimų, kurie mums pravertė ir kuriuos taikome iki šiol:
- Kol kūdikis su mama dar ilsisi ligoninėje po gimimo ir namus parvežti mažojo gyventojo rūbelius ir duoti šuniukui susipažinti (apuostinėti) rūbelius.
- Grįžus į namus, dar mašinos kėdutėje esant vaikeliui ją pastatyti ant žemės ir leisti šuniukui apuostyti, apvaikščioti aplink naują šeimos narį.
- Paguldžius mažylį į lovą ar ant sofos, nedrausti ir šuniukui ant jos užlipti, tačiau visada būti šalia ir palaikyti, kad kontaktas nebūtų per artimas.
- Nepalikti šuns ir vaiko niekada kartu be suaugusio žmogaus priežiūros.
- Jei šuo visada miegodavo kartu lovoje su šeimininkais, leisti ir toliau tai daryti, tik nustatyti naujas taisykles, kaip pvz. miegojimas kojų gale.
- Turint laisvo laiko bent 15-20 min. skirti pilną dėmesį augintiniui jo nedalinant tuo metu vaikui.
- Nustatyti, kad šuo neliptų į vaikišką lovytę ar vežimą, kol vaikas dar nėra gimęs, nes jis gali tai suprasti kaip savo guolį, ko pasekoje gali pykti ant mažylio, kai jis užims jo vietą.
- Kai vaikutis jau paauga, į bendras galimas veiklas įtraukti abu šeimos narius.
Džiaugiamės, kad šie patarimai mums padėjo numalšinti stresą, kurį jautėme dėl nežinojimo. Ramybė prisidėjo prie puikių pirmųjų dienų namuose, kai visi keturi puikiausiai įsitaisę lovoje ilsėjomės ir mėgavomės buvimo didele šeima. Tiesa, mėgaujamies tuo ir dabar, tik 100 kartą stipriau, nes draugystė kasdien tik stiprėja.
(Ne)vienintelė mama Airida