Vos tik išgirdus pirmąjį vaikelio pasisveikinimą su pasauliu daugelį mamų užplūsta jausmas, negi tikrai tai įvyko ir jau dabar reikės tą gležną mažyti imti į rankas, vystyti, prausti, kirpti nagučius ir pan. Džiaugsmas persipina su baime. Turiu pasakyti, kad naujagimio priežiūra man buvo ta sritis, kur atrodė, kad žinių nulis, baimės akys didelės, rankos dreba ir tikrai nežinau nuo ko pradėti. Ačiū čia vėl tariu savo vyrui, kuris pirmąsias savaites daugelį priežiūros dalykų atliko pats ir taip tvirtai ir užtikrintai, kad tikiuosi, jog šį pavyzdį pasiėmė ir Leonardas bei pritaikys savo vaikams. Aš buvau ta stebėtoja iš šalies, su užrašais lakstanti iš paskos ir šimtus kartų skaitanti iš savo lapų, tai kaip ten reikia kirpti tuos kojų nagučius, kokios temperatūros turi būti vonelėje vanduo ir pan. Kad jūs jaustumėtės užtikrinčiau ir viskas būtų patogiau pateikta, dalinuosi geriausiais patarimais, kaip naujagimio priežiūra paversti mažyčiu ritualu ir švente visai šeimai.
Norisi pradėti nuo artėjančio žiemos sezono aktualijų. Mano Leonardas gimė lapkričio mėnesį, tad domėjausi kaip ir kada eiti į lauką, kaip jį rengti ir pan. Taigi žiemos sezono metu rekomenduojama į lauką pirmą kartą išeiti po 7-10 dienų, kai temperatūra žemesnė nei -10 laipsnių. Laiko tarpas pirmiesiems kartams yra apie 10 min., kasdien didinant po 5-10 minučių, priklausomai nuo to, kaip jaučiasi mažylis lauke. Rengiantis į pirmąsias keliones svarbu aprengti mažyli vienu sluoksniu daugiau nei esate apsirengusi pati, o jo kūno šilumą matuokite per spranduką ir nugarytę. Rankos ir nosis tikrosios situacijos neatspindi, tad nepasikliaukite ir patikrinkite minėtas vieteles, kad ramiai galėtumėte tęsti pasivaikščiojimus. Apie viršutinę aprangą minėjau ankstesniame įraše, tad tik trumpai pasikartosiu, mūsų pasiteisinęs pirkinys yra Columbia kombinezonas, nes jis labai lengvas, minkštas, nestoras, todėl vieni pliusai.
Mielosios, siūlau mėgautis gimdymo namuose suteikiamais privalumais ir personalo pagalba pirmosiomis dienomis. Stebėkite kaip atsakingi asmenys valo jūsų mažylio veiduką, bambą, raukšleles ar akytes, o kilus klausimams drąsiai klauskite ir net užsirašykite į telefoną svarbiausius jų patarimus. Ką gali žinoti, kada jų prireiks, o personalo šalia kasdien nebus. Dalį darbo už jus jau padariau aš, daug ką užsirašiau apie tą “rytinį tualetą”, tad dalinuosi tuo, kas padės auginti sveiką ir laimingą mažylį.
Šis ritualas pirmąjį mėnesį atliekamas kas rytą jums ir jūsų mažyliui patogiu metu. Pas mus namuose jis vykdavo po mažylio bei mūsų pusryčių, kad visi būtume gerai nusiteikę. Tad atsikėlus ryte užkaisdavau arbatinį ir kol reikėdavo virinto vandenuko jis jau būdavo tinkamos temperatūros. Taigi, su virintu vandeniu nuvalome mažylio akytes, tai darome iš išorės į vidų šluojamuoju judesiu. Naudokite marlines servetėles, o ne vatą ar vatos tamponėlius, tam, kad neliktų kokių vatos likučių akyse ir neprasidėtų uždegimai. Su ausų pagaliukais, kurie suvilgyti vandeniu švelniai pasukiokite nosytės landose, giliai nekiškite. Nosyte galima valyti ir lengvu paspaudimu, masažuojant nosytę iš išorės, kad lengviau pasišalintų nešvarumai. Toliau pereikite prie kūno raukšlių. Tokios vietos yra kaklo zona, pažastys, kirkšnys, užausiai, jas taip pat valykite su virintu vandeniu. Atkreipiu dėmesį, kad pirmuosius mėnesius yra rekomenduojama nenaudoti jokių prausiklių, muilų ar putų. Naujagimio ir kūdikio odelei pakanka vandens. Mes iki šiol jas naudojame labai ribotai, t.y. vieną kartą per savaitę, nors maudomės 2-3 kartus. Tęsiu toliau apie rytinį ritualą ir pereinu prie bambutės valymo. Ją taip pat valykite virintu vandeniu tokiu pat judesiu kaip ir akytes. Leonardui virkštelė nukrito dar ligoninėje, tad namuose valėme bambą jau be segtuko, todėl kraujo pasitaikydavo retai, o kai jis atsirasdavo savo ramumui tą vietą pavalydavome dezinfekcinėmis mažomis servetėlėmis. Tokiomis, kur valo pirštą prieš imant kraują. Ligoninėje minėjo, kad tikrai pakanka vandens, bet mums kažkaip atrodė, kad reikia daugiau sterilumo, na ir tikrai, kai pats jautiesi ramiau, tai ir bambos priežiūra mums buvo lengva. Turėkite tų servetėlių, jei tai ir jums atneš ramybę.
Rašant šį tekstą aplankė prisiminimai, kuriuose dar iki atkeliaujant mažyliui galvojau, kad maudysiu jį kasdien, nes vanduo mažyli ramina ir jis turėtų geriau miegoti. Turiu pasakyti, kad mūsų naujagimiui tai ne veikė ir jis po maudynių daug sunkiau užmigdavo nei įprastai, tad maudynes palikome 2-3 kartus per savaitę, t.y. kas antrą dieną. Pirmuosius mėnesius ruošiantis maudynėms atidžiai stebėjome patalpos ir mažylio temperatūra. Remiantis rekomendacijomis, vonios kambario temperatūra turi būti apie 24-26 laipsnius, o mažylio apie 36,6. Vandens temperatūra iki šiol matuoji vandens termometru, nes neturiu tų stebuklingų galių matuoti riešu ar kitomis kūno vietomis, kadangi pati mėgstu maudytis labai karštoje vonioje. Naujagimio vonelės temperatūra turi būti apie 36-37 laipsnius, o vandens kiekis apie 10 – 13 cm. Ruošiantis pirmosioms maudynėms pasižiūrėjau kiek tas 10 – 13 cm atrodo vonelėje, kad žinočiau kiek to vandens ten pilti. Po to tai darydavau jau intuityviai.
Pirmąsias maudynes tęskite iki 5 min., o po jų atlikite visus veiksmus, kuriuos aprašiau prie rytinio ritualo. Po maudynių uždėkite mažyliui kepurytę, patogų siaustinuką ir pižamą, kad būtų jauku ir šilta sapnuoti spalvotus sapnelius. Yra sakoma, kad nakčiai puikiai tinka frotiniai rūbeliai, paieškokite, nes tikrai yra nuostabių pižamų iš šios medžiagos.
Pirmosioms maudynėms turėjome ir marlinę didesnę servetėlę į kurią susukę mažylį plukdėme vonelėje. Ji reikalinga tam, kad vaikas taip neišsigąstų vandens ir jaustųsi lyg jį laikytų apglėbęs artimas žmogus. Turiu pasakyti, kad taip maudėme iki kokio 2 mėnesio, tad vanduo mažyliui tinka ir patinka. Kol nepamiršau, noriu parašyti apie tai, kaip mažylį iškelti iš vonelės, kad jis neišslystų. Tai darykite su abiem pilnai ištiestomis rankomis, padėjus jas po mentimis, o nykščius virš pažasties. Kaip teisingai laikyti kojas ar kelti vaikutį sauskelnių keitimo metu siūlau pasižiūrėti vaizdo įrašus, nes aprašius gali atrodyti vienaip, o iš tikro būti visai kitaip. Todėl, kad gautume daugiau pasitikėjimo, rekomenduoji pasižiūrėti kelis skirtingus video ir išsirinkti būdą, kuris jums atrodo patogiausias. Nuo savęs pridėsiu tik tai, kad svarbu nekelkite vaiko kojyčių labai aukštai.
Na ir dar truputis manikiūro ir pedikiūro reikalų. Trumpai būtų tiek, rankų nagučius kirpkite apvaliai, o kojų stačiai. Mes pirmiesiems kartams naudojome žirklutes, tačiau jos nepasiteisino ir perėjome prie žnyplučių su kuriomis labai noriai draugaujame iki šiol. Štai ir visos būtiniausios žinios su kuriomis galite drąsiai pasitikti savo mažylį. Viską darykite ramiai ir užtikrintai, nes mažieji gudročiai viską jaučią ir supranta, jei mama ar tėtis stresuoja, tad jie tai parodo savo skardžiu balseliu ar patemptomis lūpomis. Viskas tikrai lengviau nei gali atrodyti, todėl atsipalaiduokite ir mėgaukitės šiomis meilės pilnomis ritualinėmis akimirkomis. O, jei drąsos dar trūksta, į pagalbą visada pasitelkti savo nuostabųjį balsą, kalbinkite, dainuokite, niuniuokite ar tiesiog šnabždėkite mažyliui viską ką atliekate, taip tai jam taps tikrų tikriausiu įpročių ir supratimu, kad viskas yra gerai ir jis su jumis šiomis akimirkomis, kaip niekada saugus.
(Ne)vienintelė mama Airida